Známy slovenský džezmen Jozef Dodo Šošoka zomrel pred piatimi rokmi

21.11.2013 Bratislava

Piešťany/Bratislava 20. novembra (TASR) - Známy slovenský džezmen Jozef Dodo Šošoka už päť rokov, ktoré uplynú vo štvrtok 21. novembra, nie je medzi nami.

Jeden z najvýznamnejších slovenských džezových hudobníkov spolupracoval s významnými osobnosťami džezu a organizoval medzinárodné projekty. Vo svojej tvorbe spájal exotické motívy africkej hudby a hudby Blízkeho východu s hardpopovým štýlom.

Vynikajúci džezový muzikant, svetoznámy bicista a perkusionista sa narodil 16. marca 1943 v Hronských Kosihách, okres Levice. V roku 1964 vyštudoval Pedagogickú fakultu v Nitre a v roku 1988 Berklee College of Music v americkom Bostone. Umelecky činný bol vyše 40 rokov.

Bol členom, lídrom alebo zakladateľom a spoluzakladateľom viacerých hudobných skupín a formácií, napríklad Pražské džezové kvarteto, Slovenské džezové kvarteto, Istropolitana, The Gentlemen, Slovenský jazzový kvintet, Kvarteto Ladislava Gerhardta, Skupina Braňa Hronca, Česko-slovensko-americké džezové kvarteto.

So skupinou The Gentlemen, ktorá zohrala svoju úlohu pri formovaní slovenského rocku, vystupoval v Spolkovej republike Nemecko (SRN), Rakúsku, Švajčiarsku, Egypte, Iráne, Libanone, Sýrii. Pod vplyvom tohto turné sa v Šošokovi začal budiť záujem o autentickú hudbu a jej nástroje. Vlastnil najväčšiu zbierku bicích nástrojov v Európe, 150 nástrojov tohto druhu, na ktoré aj hral. V roku 1993 absolvoval turné po Gambii, kde študoval hru na exotické nástroje.

Preslávil sa aj ako úspešný džezový organizátor medzinárodných projektov na Slovensku, v Čechách a Európe, spolupracoval s mnohými slávnymi muzikantmi, medzi ktorých patria najmä: Charlie Mariano, Linda Stanko, Paulo Cardoso, Hans Koller, Phil Wilson, Lee Konitz, Tomasz Stanko, Larry Smith, Rick Margitza, Jeff Gardner, Barbara Montgomery, Lee Harper a mnohí iní. V roku 1995 nahral CD Larry Smith and Company Live at Slovak Philharmonic. V auguste 2000 absolvoval sólový koncert v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave (hudba pre bicie nástroje, perkussie, bongá, 18 ladených gongov a symfonické zvony). Známe sú jeho koncerty s formáciami Dodo Šošoka and Friends a Dodo Šošoka Jazz Family, v ktorých publiku pravidelne predstavoval špičkových svetových džezmanov.

Šošoka vychádzal z hardpopového štýlu, ktorý transformoval do osobitého prejavu. Jeho prejav bol plný výbušnosti a gradácie. Napätie v jeho sólovej hre vznikalo ako kontrast rôznych zvukovo odlišných plôch a rytmických sekvencií. Vplyvy autentickej hudby sa odrážali v používaní rôznych modelov a zvukomalebných pasáží, vyludzovaných na pôvodnom nástroji. V kontexte slovenského džezu sa Šošokovi podarilo vytvoriť osobitý spôsob hry, ktorý ocenili aj v zahraničí a konfrontovali na koncertoch a turné s významnými hudobníkmi z rôznych krajín sveta.

Jozef Dodo Šošoka sa v roku 1992 stal viceprezidentom Perkusijnej spoločnosti v Čechách a na Slovensku, v rokoch 1992 až 1994 bol viceprezidentom Slovenskej jazzovej spoločnosti.

Spolu s manželkou, výtvarníčkou Ivetou Schwarzbacherovou vlastnil Art Jazz Gallery v Piešťanoch, kde sa konali koncerty popredných hudobných kapiel.

Cenu za celoživotné dielo a propagáciu džezu dostal v roku 1992, k šesťdesiatym narodeninám v roku 2003 dostal cenu primátora Nových Zámkov za prínos k rozvoju hudobného života v meste v oblasti propagácie džezovej kultúry. Cenu primátora mesta Piešťany dostal v roku 2005 za džezové aktivity v Art Jazz Gallery a založenie medzinárodného jazzového festivalu International Jazz Piešťany.

Zomrel po ťažkej chorobe 21. novembra 2008 v Piešťanoch.

Medzinárodný džezový Festival Doda Šošoku sa koná v Piešťanoch od roku 2009.
 
 
 

Vyberte región